GP 2024

thumbnail 02 Matěj ŠkutaGP Enduro Slovensko-Gelnica, Pátým podnikem pokračoval na východě Slovenska v náročném terénu seriál mistrovství světa.

Jezdci KBS Teamu v náročné soutěži opět důstoně reprezentovali a bodovali i přes pády do hodnocení letošního seriálu.

Pořadatelé připravili v okolí Gelnice pro světovou špičku endura třídy GP i třídy Open po roce opět náročný klasický enduro terén. Tentokrát se i díky počasí jednalo o snad nejtěžší klasickou motocyklovou enduro GP soutěž. V sobotu slunečno a vedro, přesto museli jezdci překonávat, hlavně na měřených testech blátivé úseky a hluboké blátivé koleje. Do servisních časových kontrol tak přijížděli za slunečného a dusného počasí se zablácenými motocykly, což stěžovalo práci mechanikům při základním servisu do dalších traťových úseků. V nedělní etapě pak navíc v průběhu druhého kola přišla nad místní kotáry mračna, spustila velká bouřka a přívaly vody změnily nejen úseky na měřených testech a obtížných lesních přejezdech, ale i servisní depo se na mnoha místech a to i pod servisními stany, stalo jednou vodní lagunou. Tak pro mnoho mechaniků opět obtížnější práce na moto, když jezdci dojížděli na servis.

Na jezdce v původním plánu čekal páteční prolog na místním fotbalovém hřišti před zraky nespočet nažhavených diváků, v sobotu a neděli pak start v 9.00 hodin, tři náročná kola složená z dvou servisních časových kontrol (hodinu a deset minut na každé kolo a v každém kole extrém test - cca 2minuty, kros test a v druhé časovce pak dva endurotesty, každý z těchto testů kolem 10minut) No co dodat, start například v 9.10hodin a dojezd do cíle před půl pátou a v časových kontrolách na půl kole najeto na servis 5minut a na celém kole cca 10minut /třída Open měla o 3minuty na každou ČK více/ V neděli při dešti měli někteří jezdci problém vůbec tento časový limit stihnout.

Bohužel páteční prolog hned v úvodu poznamenal ošklivý pád na jedné z umělých překážek Slovenského a navíc místního jezdce Jara Dira, startujícího ve třídě Open 4S. Ten i přes okamžitou pomoc lékařů bohužel svým zraněním podlehl. Prolog byl pak vedením soutěže následně zrušen.

V sobotní etapě jezdci KBS Teamu, reprezentující Českou republiku, od prvního kola zajížděli na měřených testech časy, které je řadily mezi top jezdce letošní sezony ve třídách. Kryštof Kouble figuroval kolem 8.místa ve třídě GP-E2, Matěj Škuta ve třídě GP-Junior2 dokonce na 5.místě a ve třídě Open 4S bojoval o pódiové umístění Jakub Hroneš.

Bohužel v závěru prvního kola na druhém endurotestu měl ošklivý pád s nárazem do stromu v plné rychlosti Kryštof Kouble. Následná časová ztráta a "pomuchlaný motocykl a tak trochu i samotného pilota" vzala hned v prvním kole naděje o lepší umístění. V následné servisní kontrole se pak podařilo v časovém limitu motocykl i tělo dát dohromady a tak Kryštof sobotní etapu dokončil na 8.místě a bral cenných osm bodů do hodnocení seriálu. Matěj Škuta v každém kole a hlavně na náročných měřených testech, dokazoval že ve svých 19-ti letech patří do světové špičky v kategorii juniorů. Od startu až do cíle bojoval a nakonec z toho bylo 5.místo ve třídě Junior2 a 12.místo absolutně mezi juniory. Jakub Hroneš si chtěl konečně vylepšit své dosavadní nejlepší umístění ve třídě Open 4s. V této třídě je v letošním roce oproti minulým sezonám konkurence podstatně větší. Jakub v náročném terénu a v této třídě nakonec vybojoval skvělé 2.místo a tím cenné body do hodnocení seriálu.

Výsledky dalších českých jezdců:

ve třídě GP Junior2 bere body za osmé místo Matyáš Chlum a za deváté Jarda Kalný.

Ve třídě Open 2t skončil na druhém místě Jiří Hádek a na třetím Robert Friedrich.

Do nedělní etapy se startovalo za dusného počasí, ale nikde ráno žádné černé mraky. Vše se rychle odehrálo během druhého kola, černá obloha, následně blesky že bylo vidět dle jezdců i v temném lese a pak přívaly vody. Co dodat, GP se proměnila pro některé jezdce v náročný terén, hlavně junioři prošli endurovým křtem a i jezdci třídy Open nakonec uvítali zrušení posledního endurotestu. Kryštof Kouble jako jediný startující zástupce-reprezentant České republiky v prestižní kategorii GP Enduro /třída GP-E2/ nakonec musel i vzhledem k sobotním pádům a bolest zad, nakonec ze soutěže odstoupit. Matěj Škuta bojoval na blátivých testech od startu a hlavně na měřených testech o TOP-5 v juniorech GP2. Nakonec ho po skvělém výkonu o 4.místo v nedělní etapě připravil nepovedený blátivý výjezd na endurotestu, kde ztratil cenné vteřiny. Jakub Hroneš na náročném terénu zopakoval skvělé 2.místo ve třídě Open 4s.

Výsledky dalších českých jezdců v nedělní etapě:

Matyáš Chlum skončil ve třídě GP Junior2 na 7.místě a Jaroslav Kalný na 8.místě.

Ve třídě Open 2t vyhrál Jiří Hádek, třetí Robert Friedrich.

V průběžném hodnocení seriálu GP Enduro 2023 ve třídě třídy GP-E2 figuruje Kryštof Kouble po pěti odjetých podnicích ze sedmi na 8.místě a Matěj Škuta pak ve třídě GP-Junior2 na 7.místě. Třídu Open-2s  vede Jiří Hádek a Robert Friedrich je hned za ním na 2.místě. Ve třídě Open-4s je v průběžném hodnocení Jakub Hroneš na 3.místě.

Mistrovství světa GP Enduro pokračuje po letní přestávce 29.9.2023 v Portugalském Valpacosu.

V přípaadě dotazů jsem na mobilu.

Další info-foto-video a rozhovory: https://www.facebook.com/ladislav.krup

Láďa Krupička

2897a648 1631 40ec 99be 914ba8b2bd77Jaroslav Kalný na EnduroGP na Slovensku v první desítce, Tomáš Holý premiéru na mistrovství světa zvládl

Jezdci Czech Enduro Teamu Jaroslav Kalný #100 a Tomáš Holý #682 mají za sebou úspěšné účinkování na pátém podniku mistrovství světa v enduru. V okolí východoslovenské Gelnice Jaroslav Kalný velmi náročnou trať dokončil na devátém místě v sobotu a osmém místě v neděli v kategorii Junior2.

Více v příloze.....

352095815 940169477309481 2987691874975793254 nGP Enduro Švédsko, Skövde - čtvrtý podnik seriálu mistrovství světa a „skandinávské turné" je minulostí. Ve Švédsku čekal na jezdce GP i třídy Open opět náročný terén. Na dlouhých a prašných měřených testech vybojovali reprezentanti KBS TEAMu a České republiky opět cenné body do průběžného hodnocení světového šampionátu ve svých třídách.

Úvodní prolog švédské GP se odehrál netradičně již ve čtvrtek v podvečer, pořadatelé připravili tento test vedle hlavní servisní zóny-paddocku. Druhý den v pátek startovali první jezdci GP v devět hodin, absolvovali tři kola, celkem sedm a půl hodiny v sedle a v servisních kontrolách si najížděli “jen” kolem pěti až osmi minut. Navíc měřené testy, kde bylo mnohdy obtížné v prachu, písku a kamení najít ideální stopu, měly nakonec v součtu 12 testů (včetně úvodního čtvrtečního prologu) cca 90 minut!!

Kryštof Kouble v páteční etapě a v tomto náročném prašném terénu, vybojoval po velmi solidním výkonu hlavně v posledních dvou kolech ve třídě GP E2 8. místo. Matěj Škuta ve třídě GP Junior2, který se ze začátku dne trochu ještě vyrovnával s poraněním kolene a kotníku z předešlé GP ve Finsku, pak také zlepšeným výkonem v posledních dvou kolech vybojoval 9. místo.

Jezdci třídy Open startovali v pátek až ve 12:30 h a čekaly na ně dvě kola ve stejně náročném terénu. Třídu Open 2 s vyhrál v pátek Jiří Hádek a Robert Friedrich dojel hned za ním na 2. místě.

Třetí den v sobotu absolvovali jezdci třídy GP opět jako v předešlé páteční etapě celkem přes sedm hodin v sedle motocyklu. Měřené testy (celkem 11) byly už neskutečně rozjezděné, prašné s hlinitopísčitým a kamenitým povrchem. I třetí den byl celkový součet časů všech měřených testů třídy GP opět 90 minut!! Kvůli rozbitému terénu i na přejezdech se do servisních časových kontrol najíždělo méně času, a tak to bylo jen na rychlou výměnu vzduchového filtru, drobné opravy a občerstvení.

Kryštof Kouble rozjel sobotní den opět s vidinou alespoň osmého místa ve třídě GP E2, případně tento páteční výsledek ještě vylepšit. Ve druhém kole měl ale na edurotestu II ošklivý pád a tím vznikla ztráta necelé minuty, což znamenalo odsun až na 12. místo, k tomu bolestivě naražené zápěstí. Po solidním výkonu v následujících měřených testech i s bolestivým zápěstím jsou z toho nakonec „alespoň“ cenné body za 10. místo. Ve třídě GP Junior2 startoval do sobotní etapy s odhodláním vylepšit svůj páteční výsledek i Matěj Škuta. V prvním kole se ještě pohyboval kolem osmého místa. V náročném terénu bral nakonec body do hodnocení seriálu třídy GP Junior2 za 10. místo, ale hlavně i cenné zkušenosti z takto náročných a dlouhých soutěží.

V náročném terénu se nevyvarovali ošklivým pádům ani TOP jezdci jako např. Brad Freeman, který díky pádu přišel v sobotu o vítězství. Na endurotestu šel v plné rychlosti přes řídítka i ve Švédsku do té doby suverénně jedoucí Josep Garcia, který nakonec skončil v nemocnici pravděpodobně se zlomenou klíční kostí. Třídu Open 2 s, stejně jako v pátek vyhrál i v sobotu Jiří Hádek a Robert Friedrich dojel opět hned za ním na 2. místě.

V průběžném hodnocení seriálu 2023 třídy GP E2 figuruje Kryštof Kouble po čtyřech odjetých podnicích ze sedmi na 8. místě a Matěj Škuta pak ve třídě GP Junior2 na 7. místě. Ve třídě Open 2 s je Jiří Hádek na 2. místě a Robert Friedrich na 3. místě. Ve třídě Open 4 s je v průběžném hodnocení Jakub Hroneš, který ve Švédsku nestartoval, na 4. místě.

Další info-foto-video a rozhovory:

https://www.facebook.com/ladislav.krupicka.969/

Autor: Láďa Krupička

TZ a foto: KBS TEAM

349311469 745904100615897 5486755777019977665 nGP Enduro Finsko, Heinola - třetí podnik letošního seriálu mistrovství světa je minulostí. V náročném Finském terénu a na obtížných měřených testech vybojovali reprezentanti KBS TEAMu a České republiky velmi cenné body do průběžného hodnocení světového šampionátu ve svých třídách.

Kryštof Kouble ve třídě GP E2 v sobotu 7.místo a v neděli 8. V průběžném hodnocení seriálu třídy GP E2 figuruje na 8.místě. Ve třídě GP Junior v sobotu předvedl prozatím své výsledkové maximum ve své kariéře Matěj Škuta, když ve třídě GP Junior2 obsadil 4.místo a v absolutním hodnocení juniorů bral body za 10.místo. V neděli pak přidal body za 7.místo ve třídě GP Junior2 a 14.místo absolutně. V průběžném hodnocení seriálu třídy GP Junior2 figuruje na 6.místě a v absolutním hodnocení na 15.místě. Ve třídě Open4s vybojoval Jakub Hroneš v sobotu 4.místo a v neděli pak 6.místo. V průběžném hodnocení seriálu třídy Open4s figuruje na 4.místě.

Seriál GP Enduro pokračuje příští týden 1.-3.6.2023 ve Švédském Skovde. Tentokrát bude start prologu již ve čtvrtek večer a hlavní soutěžní dny jsou v pátek a sobotu.

Zdroj: KBS Team - L.Krubička

Velmi těžkou soutěž mistrovství světa v enduru mají za sebou tři jezdci Czech Enduro Týmu. Jaroslav Kalný, Zdeněk Pitel a Radek Bezděk sbírali zkušenosti na velmi náročných tratích v okolí italského San Rema, které byly kombinací plážového písku v Cross testu, skalnatého podloží v Extrem Testu a dlouhé, úzké tratě v Enduro Testu.

Czech Enduro Tým vyrazil do San Rema ve středu s tím, že prioritou všech tří závodníků je vidět nedělní cíl a posbírat co nejvíce zkušeností. Výsledky přitom nehrály nějak zásadní roli – nakonec se ale dílčí úspěchy dostavily.

Do závodu, do všech kategorií se přihlásilo přes 160 závodníků, včetně těch nejlepších, jako jsou Ital Andrea Verona, Angličan Brad Freeman, Španěl Josep García nebo mladičký, ale extrémně rychlý Francouz Zach Pichon.

„Jako každé mistrovství světa, i to v enduru má ohromnou atmosféru, která se musí prostě zažít. Navíc jsme se ocitli v Mekce motoristického sportu v San Remu, kde snad každý závodníkům fandí a s nadsázkou se dá říci, že skoro každý je tu závodník,“ přibližuje závody světového endura manažer Czech Enduro Teamu Jaroslav Kalný sen.

Právě takovou atmosféru vůbec poprvé v roli závodníka zažíval Radek Bezděk. „Přihlásil jsem se do kategorie OPEN, což se dá považovat za takovou „B“ kategorii mistrovství světa v enduru. Jenže i tady vládne tvrdá konkurence a jedeme po úplně stejné trati jako ti nejlepší na světě. Jediná úleva je v tom, že nejedeme denně čtyři, ale tři kola.“

Třiatřicetiletý závodník se v pátek, sobotu a v neděli postavil na start i mezi své krajany – Jiřího Hádka, Roberta Friedricha a Oldřicha Sedláka. V nabité konkurenci kategorie OPEN 2s, tedy kategorie dvoutaktů obsadil v sobotu 8. místo a v neděli si o příčku polepšil.

„Musel jsem se popasovat s povrchy, na kterých jsem nikdy nejezdil. Například v plážovém písku jsem s motorkou jel úplně poprvé. I proto jsem dělal spoustu chyb, které mě stály drahocenné sekundy. Také povrch dalších dvou testů byl pro mě specifický – sypké skály, prach byly spojené s opravdu velkou fyzickou náročností. Ale s výsledkem jsem ve finále spokojený, protože už v nedělních výsledcích bylo znatelné zlepšení. Určitě mě tyhle závody namotivovaly a pokud to jen trochu čas dovolí, účastnil bych se dalších závodů mistrovství světa,“ hodnotí víkend v San Remu Radek Bezděk.

V kategorii Junior2 za Czech Enduro Team bojovali další dva jezdci – Zdeněk Pitel a Jaroslav Kalný.

„První den jsem se nemohl úplně dostat do tempa. Přitom mě Cross i Extrem testy bavily. Těšil jsem se proto na neděli, že by to mohlo být lepší, ale nakonec přišel pád a odstoupení,“ zmiňuje Zdeněk Pitel.

Mladý závodník na Enduro testu ve velké rychlosti přeletěl přes řídítka a velmi silně si narazil záda. Naštěstí nedošlo k žádnému těžšímu zranění a tak se snažil jet dál.

„V servisu jsme vyměnili prasklá řídítka. Trochu jsem se dával dohromady a myslel si, že to půjde dál. Jenže přišla celková slabost, začala se mi motat hlava a tak jsem po Extrem testu vyhodnotil, že nemá smysl zbytečně riskovat. Samozřejmě mě to mrzí, ale na druhou stranu jsem rád, že jsem neutrpěl nějakou zlomeninu, nebo něco ještě horšího,“ dodává Zdeněk Pitel.

Pořadatelé přitom na tomto úseku registrovali více nebezpečných karambolů a na dvě poslední kola Enduro test zkrátili o zhruba tři minuty.

„To asi bylo rozumné, protože trať byla hodně rozbitá a stávala se více nebezpečnou. Vím, že jsem nebyl sám, kdo cítil ve druhé polovině druhého dne velkou únavu,“ říká Jaroslav Kalný.

Čerstvě osmnáctiletý závodník, který začínal s motokrosem se přitom velice dobře cítil na Cross Testu, který se jel v hlubokém a jemném písku na břehu moře. „Překvapilo mě samotného, že mi to na písku šlo. Závody jsem na něm jel vůbec poprvé a nakonec jsem zajížděl i vcelku dobré časy. Jenže vůbec mi neseděl Enduro Test, který byl hodně náročný hlavně svojí délkou. Na Extrem Testu jsem v sobotu navíc spadnul a narazil si klíční kost, naštěstí tu, která je už sešroubovaná. V každém případě mě tyto velice náročné závody hodně prověřily a daly mi velké množství neocenitelných zkušeností,“ zakončuje Jaroslav Kalný

Celý Czech Enduro Team děkuje kolegům z Jarsen Teamu za úzkou spolupráci a KBS ÚAMK Teamu za podporu a zároveň gratuluje jejich svěřencům ke skvělým výsledkům.

„Nás teď čeká jen týden na přípravu techniky, regeneraci našich kluků a ve středu 12. dubna vyrážíme do Itálie opět. Tentokrát do města Fabriano, kde se o víkendu 15. a 16. dubna odehraje první letošní závod mistrovství Evropy a to ve složení Jaroslav Kalný, Zdeněk Pitel a poprvé se na závody takového formátu vypraví také náš nejmladší závodník Tomáš Holý,“ prozrazuje nejbližší plány manažer týmu Zdeněk Pitel sen.

(Jaroslav Kalný sen., Zdeněk Pitel sen.)

GP2023