kouble italy 2021První podnik Mistrovství Evropy v enduru  odstartoval tento víkend v Itálii ve městě Castel di Tora. Za českou výpravu se účastnilo 21 jezdců. 

První tři jezdci byli odstartováni v sobotu v devět hodin a v minutových intervalech následující jezdci dle určeného pořadí. Počasí jezdcům přálo, i když ranní teplota nebyla typicky italská šest stupňů. Rychlostní zkoušky byly suché oproti páteční prohlídce.

První endurový test nejrychlejší jezdci zajížděli pod devět minut. Do časové kontroly, která byla se servisem si jezdci najížděli šest až osm minut. Bylo dost času na údržbu motocyklů, dolití benzínu a občerstvení. Po té následoval přejezd místním terénem na extrém test. Tento test byl poměrně krátký. Jezdci ho zajížděli okolo dvou minut. Třída Women tento test neabsolvovali v žádném kole.

Poslední měřenou rychlostní zkouškou byl cross test, který nejrychlejší jezdci zajížděli pět a půl minuty. Na jedno kolo byl čas okolo dvou hodin a jeli se tři kola. Po páté hodině začalo depo ožívat. Jezdci najížděli do tzv. prefinishe.

Je to patnácti minutový interval, ve kterém jezdci musejí stihnou vyměnit pneumatiky a provést celkovou údržbu stroje, aby vše bylo připraveno k nedělnímu startu. Pořadatel zde přidal dvě minuty, neboť časová kontrola tzv. hodiny byly od depa vzdálena.

Z našich jezdců si nejlépe vedl Kryštof Kouble, který ve své třídě Junior 2 obsadil druhé místo a v absolutním místo osmé. Druhým nejlepším jezdcem byl Jaromír Romančík, který obsadil ve třídě Over 2. místo a v absolutním pořadí místo dvanácté. Třetím nejlepším jezdcem absolutního pořadí byl Matěj Škuta, který si ve třídě Youth vyjel sedmé místo.

Druhý den evropské soutěže v italském městečku Colle di Tora byl za slunečného počasí odstartován v devět hodin. Nikdo by při pohledu na modrou oblohu nevěřil, že se má během dne počasí pokazit ve slibovaný déšť. Italské středohoří není daleko od moře a počasí v této části země je velice proměnlivé. Změna počasí měla přijít ve třetím kole.

Pořadatel již měl připravenou variantu v případě silného deště. Nejel by se ve třetím kole extrém test a závěrečná část přejezdu místními horami, ale jezdci by byli odkloněni po cestě do cíle.

Ve druhém kole se obloha zatáhla a pomalu se schylovalo k dešti. Na extrému posledním jezdcům začalo lehce pršet. Na cross testu polovina startovního pole dojela za sucha, ale od třídy 250 4t až po ženy už pršelo dost. Časy na testech se pro tyto jezdce značně zpomalily.

Po tomto testu nechal pořadatel trať beze změny a podle slov jezdců, kteří přijížděli do cíle “ to bylo hotové peklo“. Nad depem se prohnala bouřka, ale v kopcích se přehnala sněhová vánice a během chvilky byla trať bílá. Kluzký kamenitý horský terén tak uvěznil několik jezdců a jezdkyň, kteří byli odkázáni na vzájemnou pomoc ve výjezdech, aby se společnými silami dostali do cíle. Do třetího kola již pořadatel jezdce nepustil. Ještě dvě hodiny po dojetí nebyli v cíli někteří jezdci a pořadatelé je stahovali z hor. Dlouho se čekalo na vyhlášení těch nej. Když začalo vyhlášení, spustila se pěkná průtrž. Jezdci doslova ze stupňů vítězů prchali. Zdroj: www.paja-enduro.cz

Medailové pozice českých jezdců za oba dny jsou 

@jara.romancik celkové 2. místo Open 4T
@krystof_kouble celkové 2. místo Junior 2
@hadekjiri celkové 3. místo Open 2T
@matyas_chlum_ celkové 2. místo Junior 1
 
Gratulujeme! Kompletní výsledky v příloze...
 
VIDEO
 

Součástí letošního šampionátu je také zastávka v České republice v Plasích 7.-8.8.2021.

pro aktuální informace sledujte také náš