zschopau

Uplynulý víkend se jel poslední podnik Mistrovství světa v enduru v německém Zschopau. Toto místo je známé svou náročností a pořadatelé umí připravit kvalitní a těžkou soutěž. Enduro je zde velice populární a v počtu diváků to bylo vidět. Každé zajímavé místo bylo doslova obsypané diváky a naši výpravu přijelo podpořit i hodně českých fanoušků.

V pátek již tradičně jeli jezdci prolog nebo-li super test, kde proti sobě startovali dva jezdci přes uměle vytvořené překážky a bylo se opravdu na co dívat.

V sobotu i v neděli se startovalo v 8:30 z centra města Zschopau. Na jezdce čekaly 3 kola, každé kolo okolo 65 km se 3 měřenými testy a 3 časovými kontrolami. Kolo nebylo dlouhé, ale zato opravdu těžké. Asi po půl hodině po startu jezdci přijeli na Enduro test kde nechyběl těžký výjezd, bažiny a průjezd lesem. Hned před tímto testem byl ještě jeden opravdu náročný výjezd, kde museli jezdci překonat uvolněné kameny a kořeny.

Za necelou další půl hodinu po trati dojeli jezdci na extreme test, který byl velmi zajímavý a bylo zde opravdu hodně diváků. Tento test byl krátký, ale jezdci zde museli vyjet v lomu po násypu kamení, lom objeli a opět sjížděli do cíle, kde na ně čekal skok ze skály a průjezd potokem. Třetí test byl enduro-cross test, který začínal opět dlouhým, táhlým výjezdem, ale ten vyjeli všichni bez větších problémů. Před samotným koncem kola, ale na jezdce čekal známý, dlouhý a těžký výjezd u Zschopau, který už má svou tradici i ze šestidenní z roku 2012. Pořadatel má dokonce v tomto výjezdu zajištěno občerstvení, DJ a moderátora.

První den se umístil Jiří Hádek ve třídě E2 na 18. místě, Kryštof Kouble ve třídě Junior na 9. místě a Adolf Živný 17. místě, Robert Friedrich ve třídě Youth na 8. místě. Druhý den skončil Kryštof Kouble na 10. místě, Adolf Živný na 17. místě a Robert Friedrich na 7. místě, Jiří Hádek kvůli technické závadě na motorce nedokončil. Všichni jezdci získali body ve světovém hodnocení a jsou klasifikovaní včetně Ondřeje Helmicha, který startoval na GP v Itálii.

Pro všechny to byla skvělá zkušenost a mohli tak porovnat své síly se špičkou světového endura. Jak jsme mohli sami vidět čeští jezdci patřili právě v těžkých výjezdech a pasažích k těm lepším a zdolali náročný terén bez větších problémů.

Mistři světa jsou Junior - Bradley Freeman, E2 - Josep Garcia, GP - Steve Holcombe, Youth - Andrea Verona, Woman - Maria Franke.